Terrorhotet mot Sverige

Han är jihadisten som jagas i Sverige

Publicerad 19 november 2015 kl 09.34

Utrikes. Aftonbladet pekar nu ut en enskild arab som den man som polisen jagar för misstänkta terrorplaner. Enligt tidningen är det Mutar Muthanna Majid, en irakier i 25-årsåldern som har stridit för IS i Syrien.

Dela artikeln

En bild som ska föreställa Majid har spridits till alla poliser i yttre tjänst, skriver Aftonbladet. Många ifrågasätter samtidigt vad det i så fall är som är så hemligt, och varför inte allmänheten fått en bild på den efterlyste mannen under Säpos presskonferens igår.

sin hemsida skriver Säpo nu på morgonen:

"Säkerhetspolisen känner till att det förekommer uppgifter i media om en efterlyst person som söks i Sverige. Vi är förhindrade att svara på frågor om detta, förundersökningssekretess råder. Fokus ligger nu på polisens möjlighet att agera."

Förundersökningssekretess betyder dock inte att myndigheten är förhindrad att svara på frågor, utan enbart att den har rätt att svara på frågor om den bedömer att det skulle skada utredningen.

Enligt SVT har den misstänkte kopplingar till Sverige, men man har inte berättat hur. Det finns ingen Mutar Muthanna Majid i den svenska folkbokföringen och han ska ha stridit i Syrien för Islamiska staten. Han tros ha tagit sig till Sverige via Tyskland.

Sedan igår har det stått klart att Säpo letar efter en misstänkt person som tros vara beredd att begå terrorhandlingar i Sverige. En person är anhållen i sin frånvaro och söks således av polisen misstänkt för brott.

– Säkerhetpolisen har tagit emot konkret underrättelseinformation som gjort att vi inlett en förundersökning om förberedelse till terroristbrott, sade Säpochefen Anders Thornberg vid en presskonferens under gårdagen.


Nyheter från förstasidan

Antarktis istäcke växer igen

Sänker nu havsnivån istället för att höja den. Ismassan växte med nästan 108 gigaton per år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0