Pisa-fusket

Skolverket: Invandring bakom Pisa-ras

Publicerad 14 mars 2016 kl 11.45

Inrikes. En stor del den minskade kunskapsnivån bland elever i Sverige kan förklaras med att invandringen från tredje världen har ökat, visar en rapport från Skolverket som presenteras idag.

Dela artikeln

Sedan Pisa-mätningen år 2006 har andelen elever med utländsk bakgrund som gjort testet ökat samtidigt som dessa elever sedan dess haft en sämre resultatutveckling än med elever med svensk bakgrund.

Dessa båda faktorer förklarar enligt Skolverkets rapport tillsammans cirka 22 procent av nedgången i läsförståelse, cirka 25 procent i naturvetenskap och cirka 15 procent i matematik 2006-2012.

 – Den senaste tiden har det kommit många nyanlända elever och för skolor och kommuner som har tagit emot många elever kan det vara en stor utmaning. Därför gör vi på Skolverket just nu en rad satsningar för att ge förutsättningar för en god utbildning för nyanlända elever, säger Skolverkets generaldirektör Anna Ekström i ett pressmeddelande.

Samtidigt kan uppemot 85 procent av den försämrade gymnasiebehörigheten förklaras av en ökande andel elever som invandrat efter ordinarie skolstart och haft en sämre resultatutveckling än andra elever.

Andelen elever som invandrat efter skolstart har ökat från cirka tre procent 2006 till drygt åtta procent 2015. Andelen obehöriga i den elevgruppen ökade från 37 procent 2006 till 50 procent 2015.

– Den genomsnittliga invandringsåldern har ökat från sju år till nio år. Många elever har därmed haft betydligt kortare tid på sig att klara målen. De som invandrat efter ordinarie skolstart kommer också i allt större utsträckning från länder med svagare skolsystem. Det är en stor utmaning för svensk skola, i synnerhet eftersom vi har en allvarlig lärarbrist, säger Anna Ekström.

Hon sammanfattar:

 – Vi vet sedan tidigare att elever med utländsk bakgrund i genomsnitt har lägre resultat i skolan. Nu vet vi mer om hur mycket den ökande andelen elever med utländsk bakgrund påverkat resultatutvecklingen. Det är viktig information för att staten, kommuner och skolor ska kunna sätta in relevanta åtgärder för att förbättra resultaten i skolan.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antarktis istäcke växer igen

Sänker nu havsnivån istället för att höja den. Ismassan växte med nästan 108 gigaton per år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0