Brexit

Kraftigt ras på Stockholmsbörsen

Publicerad 27 juni 2016 kl 09.59

Ekonomi. Stockholmsbörsen faller kraftigt under första dagen efter midsommaraftons besked om att Storbritannien lämnar EU.

Dela artikeln

Hittills har börsen fallit med sex procent och det är inte möjligt att gå in på stora nätmäklare såsom Avanza eller Nordnet för att sälja sina aktier. De är nämligen överbelastade.

Efter ungefär en halvtimmes handel hade den initiala nedgången dämpats något och både indexen OMXS30 och OMXSPI hade då fallit drygt fem procent. I synnerhet bankaktier faller kraftigt. Handelsbanken toppar förlorarlistan med minus 9 procent, medan SEB och Nordea har fallit med 7 procent och Swedbank med drygt 6 procent.

Bland de icke-finansiella företagen faller AB Volvo, som har Storbritannien som viktig exportmarknad, mest inom OMXS30 med 8 procent nedgång hittills, enligt hemsidan för Nasdaq OMX. På hela Stockholms­börsen går det sämst för kökstillverkaren Nobia med en nedgång på 14 procent. Anledningen är att nästan hälften av bolagets försäljning sker i Storbritannien.

I Frankrike och Tyskland föll indexen mellan 5 och 7 procent under fredagen. Många räknar nu med att facit för Stockholmsbörsen kommer att bli detsamma.


Ekonominyheter

Mjölk dyrare än läsk med Sveriges nya priser

"Mjölk gick om literpriset på läsk".. Senast det skedde var under Koreakriget på 1950-talet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Släpptes in på regeringens presskonferens. Säkerhetsmissen när villkorligt frigivne mannen dök upp som "journalist".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0