Ekeroths krognatt

Kent Ekeroth anmäld för misshandel efter krogbråk

Publicerad 24 november 2016 kl 09.59
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Riksdags­ledamoten Kent Ekeroth (SD) har anmälts för misshandel efter bråk i en krogkö inatt, skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

© Wikipedia

Kent Ekeroth.

Bråket ska ha inträffat vid halv tre-tiden natten till torsdagen. Ekeroth rapporteras ha nekats inträde till en krog vid Stureplan och var på väg därifrån när en man i krogkön kom med ett "provocerande uttalande". SD-toppen ska då ha svarat med att ge mannen ett knytnävs­slag i ansiktet.

Ekeroths livvakter larmade polisen som snabbt var på plats. Ingen av de inblandade uppges ha fått några allvarliga skador.

– Det har kommit in en miss­handels­anmälan från den platsen vid ungefär den tiden som du nämner. Det har också kommit in en motanmälan som även den rör miss­handel, säger Lars Byström, press­talesman vid Stockholms­polisen till Aftonbladet.

I ett SMS till den social­demokratiska tabloiden hävdar Ekeroth att det var han som blev attackerad. Livvakterna ska, enligt honom, ha haft fullt upp med att omhänderta en angripare när ytterligare en man gick till attack.

Under torsdagen håller flera av riksdagens olika utskott sammanträden, dock inte justitie­utskottet som Ekeroth sitter med i. Klockan två är det frågestund i riksdagen då ledamöterna har möjlighet att ställa bland andra utbildnings­minister Gustav Fridolin (MP) mot väggen.

Riksdags­politikerna har emellertid inte någon närvaroplikt och det är oklart om Ekeroth tänkt vila upp sig under torsdagen. Riksdags­lönen på 63.800 kronor i månaden betalas ut oavsett om han går till jobbet eller ej.

En slagning på Kent Ekeroth visar att han med jämna mellanrum dyker upp i domstols­sammanhang. Han är inte dömd för brott, däremot har han hamnat i flera civilrättsliga tvister med olika mediebolag.

Utredningen av nattens krogbråk sköts av Säkerhetspolisen och förundersökningen leds av åklagare på riksenheten för säkerhetsmål.


Nyheter från förstasidan

Polacker flyttar hem från Tyskland: "Failed state"

Nettoutvandring för första gången på 30 år. Polackerna har fått nog av den allt mer dysfunktionella mångkulturen – medan deras eget land förbättras.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

HMF-anmälningarna skjuter i höjden

Redan nästan lika många i år som hela förra året.. Skärpt åsiktslagstiftning och situationen i Gaza tros ligga bakom.0 

Lo, 28, har bytt kön två gånger

Valde att "bli man" igen.. "Jag började känna mig som ett mellanting mellan man och kvinna."0 

En gripen för mord efter moskéskjutning

En dödades och en skadades i dådet i Örebro.. "Old school-polisarbete" uppges ge bra resultat i utredningen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0