"Allahu akbar" – förstör dagisets julspel och predikar ur koranen

Publicerad 22 december 2016 kl 19.24
Av Mattias Albinsson

Utrikes. En man avbryter dagisbarnens julspel och börjar predika ur koranen. Det var vad som nyligen hände på ett dagis i det lilla samhället Oberndorf i Österrike, med knappt 1.500 invånare.

Dela artikeln

Händelsen fångades på en suddig film som nu sprids av media världen över. En somalisk man kliver plötsligt upp på scenen iförd en vit dräkt, ryggsäck och med en påse i handen.

Därefter motar han bort barnen från scenen, inför förvirrade föräldrar varav flera tror att han ingår i föreställningen, innan han tar upp koranen och börjar predika för de "otrogna".

Efter ett tag springer flera pappor upp på scenen och motar bort mannen. Då ger han ifrån sig ett stridsrop, skriver Daily Express:

– Allahu akbar! skriker han, vilket betyder "Allah är störst" på arabiska.

Såväl barn som föräldrar blir skrämda när de inser att mannen är en galning. Till en början vet de inte om han har något vapen eller annat i ryggsäcken.

– Barnen blev ängsliga och skräckslagna, vi var fruktansvärt rädda för våra barn, berättar ett vittne.

Polis larmas och omhänder­tar mannen som är en relativt nyanländ 24-åring som bott i området ett par år. Han uppges lida av en manisk depression och var förvirrad när han greps. Ryggsäcken visar sig innehålla kläder.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Utrikes

Invandrarkvinnor mer våldsamma än tyska män

Dieter och Fritz chanslösa mot tredje världen-pinglorna.. De är värst – och det folkslaget är allra våldsammast.0 Plus

Reinfeldt gör en Löfven – blir lobbyist

Dags att casha in.. Tidigare statsministern får guldkantad tillvaro som "senior rådgivare" på Paues Åberg communications.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0