Romerna fångas av en övervakningskamera i samband med brottsturnén i Sverige.

Fängelse och utvisning för kortbedrägerier mot 20 kvinnor

Publicerad 24 januari 2017 kl 09.45

Utrikes. Fängelse i tre år respektive tre och ett halvt år blev straffen för ett romskt par från Rumänien som på måndagen dömdes för att tillsammans ha begått en stor mängd grova bedrägerier runt om i Sverige. Sammanlagt 20 svenska, framför allt äldre, kvinnor var målsägande under rättegången.

Dela artikeln

© Polisen

Paulica-Daniel Istrate bevakar en kvinna när hon slår in sin pinkod i kassan.

Paulica-Daniel Istrate, 36, och Ioana Luminita Alexandru, 28, agerade enligt domen tillsammans med ytterligare en person.

De reste under maj till oktober förra året tillsammans runt till stormarknader i olika delar av Sverige där de tog bankkort från framförallt äldre kvinnor efter att ha tittat på medan offren slog in sina pinkoder i samband med inköp i olika affärer.

Korten användes sedan för att göra bankomatuttag och inköp i butiker till ett värde av sammantaget cirka 640.000 kronor.

Brottsligheten bedöms av Göteborgs tingsrätt vara "planerad och systematisk" och de båda romerna döms för grovt egenmäktigt förfarande och grovt bedrägeri. Paret ska också betala skadestånd till offren och utvisas ur riket i 10 år.


Nyheter från förstasidan

LO:s chefsekonom: SVT sprider myter om att Sverige behöver ökad invandring

Torbjörn Hållö sågar statliga jättens nya bluff. "Sverige behöver inte ökad invandring, vi behöver få de 500.000 arbetslösa i arbete."0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Utrikes

Rekordupptäckten i tyska Aachen. Visade sig förekomma med nära 30 olika namn i polisens efterlysningssystem.0 

Danmark pekar ut USA som säkerhetspolitiskt hot

Nya hotbedömningen efter Grönlandsbråket.. "Använder sin ekonomiska och teknologiska styrka som ett maktmedel, också gentemot allierade."0 

Israels besked: Trumps "gula linje" är nu vår nya gräns

Snor åt sig mer än halva Gazas terroritorium.. Skjuter dessutom ihjäl alla som passerar linjen – inklusive småbarn.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0