Knivattack mot myndighetschef

Mordförsök i Uppsala

Publicerad 30 januari 2017 kl 07.11

Inrikes. En 58-årig man skadades allvarligt i samband med ett knivrån i Uppsala, uppger polisen under söndagskvällen. Rånarna väntade på mannen i en trappuppgång och högg honom flera gånger med ett stickvapen.

Dela artikeln

En 58-årig man skadades allvarligt i samband med ett rån i Uppsala, skriver polisen på sin hemsida klockan 22.42 under söndagskvällen.

Mannen hade gått in i ett trapphus på Kyrkogårdsgatan. När han kom in genom porten befann sig rånarna redan i trapphuset. De högg honom flera gånger med ett stickvapen och flydde därefter från platsen.

Den 58-åringe mannen fördes med ambulans till sjukhus med allvarliga, men inte livshotande skador, uppger polisen. Händelsen rubriceras som mordförsök.

Gärningsmännen var enligt polisen helt okända för mannen.

– De kom över det de var ute efter, men jag kan inte säga vad det är för något, säger Ivan Åslund vid Uppsalapolisen till SVT.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0