S erkänner: Drev egen trollfabrik

Publicerad 26 januari 2018 kl 19.29

Inrikes. Efter en intern utredning erkänner nu Socialdemokraterna att man drivit en så kallad trollfabrik från partihögkvarteret på Sveavägen 68, rapporterar SVT. De två personer som ansvarat för trollfabriken, som användes för att sprida anonyma elakheter om politiska motståndare, får dock behålla sina jobb på högkvarteret.

Dela artikeln

Det var förra veckan som medarbetare på Socialdemokraterna anklagades för att ligga bakom ett trollkonto på Twitter som användes för att sprida propaganda mot Sverigedemokraterna.

Partiets omvärldsanalytiker Ayan Jamil reweetade inlägget. Men eftersom det ursprungliga inlägget hade gjorts av en helt nyregistrerad användare kallad "Lisa Forss", som bara hade några få porrkonton som följare, började folk undra vad det handlade om. Tobias Holdstock‏ på Svenskt näringsliv ifrågasatte publiceringen.

I tisdags inledde Socialdemokraterna en intern utredning mot två medarbetare på självaste partikansliet på Sveavägen i Stockholm.

De stängdes tillfälligt av medan utredningen pågick. Men redan nu ska de båda ha erkänt att de låg bakom trollkontot.

Båda två medger att de skapade en fejkad bild med Sverigedemokraterna som de sedan spred under påhittat namn.

Även en tredje person ska ha känt till trollkontot.

– Jag är besviken och förbannad. Det är oacceptabelt att kommunicera via fejkade konton och det är absolut inte så här vi ska bedriva en valrörelse, säger Socialdemokraternas kommunikationschef Helena Samuelsson till SVT och påpekar att händelsen blir extra allvarlig när det i media pratas så mycket om falska nyheter.

Trots att de erkänt handlingen får båda två behålla sina jobb på partikansliet. Det enda som händer är att den ena blir av med sin så kallade samordningsfunktion och den andra omplaceras.

De ska även få en skriftlig erinran från arbetsgivaren, uppger SVT.


Folkutbytet

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Rekordfå internationella adoptioner

"Under 2024 var det endast ett 60-tal barn.". Nu adopteras främst vuxna – barnadoption har blivit en specialitet för lesbiska kvinnor.0 

Svenska Gripen-plan ska patrullera Grönland

Skickas till aktisk insats.. "Sverige har ett ansvar att bidra till säkerheten."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0