Bostadsbubblan

Nytt boprisras väntas under hösten

Publicerad 18 september 2018 kl 08.24

Ekonomi. Bostadspriserna tros börja sjunka igen senare i höst. I en ny rapport spås ett nytt prisfall på 5-10 procent, rapporterar Svenska Dagbladet.

Dela artikeln

Efter många år av ständiga prisökningar började de svenska bostadspriserna plötsligt falla under andra halvan av 2017. Sedan dess har priserna stabiliserats.

Men nu kan det vara dags igen. En ny branschrapport som Sveriges arkitekter tagit fram i samarbete med Danske bank spår prisfall på ytterligare upp till 10 procent senare i höst.

"Prissänkningarna i nyproduktionen har nog bara börjat och det förefaller troligt att det kommer att smitta av sig på andrahandsmarknaden igen under hösten. Vi räknar med att priserna kan falla med ytterligare fem–tio procent", står det i rapporten.

Charlotta Holm Hildebrand, branschchef vid Sveriges Arkitekter, säger att konjunkturen för arkitekter kulminerade redan i juni 2017.

– Sedan kom prisfallet för bostadsrätter förra hösten. Och nu är det särskilt kreditåtstramningarna från finansinstituten som kommer att påverka bostadsbyggandet, säger Holm Hildebrand till SvD.

Samtidigt spås en fortsatt minskad byggtakt under de kommande åren. Vi vet av erfarenhet att ett prisfall på 10 procent kan leda till att bostadsbyggandet minskar med 30-40 procent under en tvåårsperiod, skriver SvD.

Arkitekter har länge varit en synnerligen privilegierad yrkesgrupp, men sedan tidigare i år finns tecken på att arkitekterna går mot en tuffare framtid. Exempelvis har antalet arkitekter som är intresserade av att teckna inkomstförsäkring ökat, enligt SvD.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Mer från Ekonomi

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Bloomberg: Kontantlösa Sverige sårbart vid konflikt med Ryssland

Riksbanken försöker fixa sårbarheter.. Men vid en konflikt med Ryssland framstår Sverige som extra sårbart.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0