Gränskontrollerna

Gränskontrollerna förlängs på grund av "allvarliga hot" mot Sverige

Publicerad 27 april 2019 kl 11.41

Inrikes. Regeringen väntas nu förlänga gränskontrollerna på grund av allvarliga hot mot landet, uppger P4 Malmöhus.

Dela artikeln

Regeringen flaggar nu för fortsatta inre gränskontroller på grund av de allvarliga hot mot säkerheten som kvarstår, enligt inrikesminister Mikael Damberg (S).

De nuvarande kontrollerna går ut den 11 maj, men redan i mitten av april ska den svenska regeringen ha informerat EU-kommissionen om att de kan förlängas från den 12 maj till den 11 november.

– I grunden är det samma motiv, både den terrorhotbedömning som finns men också att vi inte känner oss trygga med kontrollerna över vilka som ha rätt att vistats i Schengenområdet och som tar sig till Sverige, förklarar Mikael Damberg för P4 Malmöhus och påpekar att motiven är "starka" för att ha kvar gränskontrollerna.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Inrikes

Nu är Åkesson nästan mer populär än statsministern

Knappar in rejält på Kristersson i ny mätning.. SD-ledaren har elva gånger högre förtroende än Tidökollegan Mohamsson (L).0 

Expressen: Försvarets hundexpert plågar hundar och hotar folk

Pierre Wahlström pekas ut i stor granskning.. Avfärdar kritiker som "alkoholister, arbetsskygga, tablettmissbrukare, arbetslösa och sjukskrivna vrak."0 

Skattebetalarna slår larm: Regeringen smyghöjer skatten på arbete – med 25 miljarder

"Oförsvarbart.". Dolda skatten som politikerna höjer när de vill få in snabba skattepengar utan käbbel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0