Coronakrisen i ekonomin

Riksbanken skjuter till 500 miljarder till finansbranschen

Publicerad 13 mars 2020 kl 09.44

Ekonomi. Riksbanken lånar nu ut upp till 500 miljarder till banksektorn för att säkerställa kreditförsörjningen, meddelar banken i ett pressmeddelande idag.

Dela artikeln

För att undvika att livskraftiga företag slås ut till följd av coronavirusets spridning har Riksbankens direktion fattat beslut om att låna ut upp till 500 miljarder kronor till bankerna.

Förhoppningen är att bankerna ska låna ut dem till coronadrabbade företag, men det framgår inte av pressmeddelandet om detta på något sätt kommer att regleras eller om bankerna kan spendera dem på exempelvis bolån istället, vilket skedde under finanskrisen 2008 då bankerna trots stödpaket drog in stora lån till många små och medelstora företag, och använde stödpengarna till att istället blåsa upp bostadsbubblan.

Syftet är att upprätthålla kreditförsörjningen till svenska företag.

Beslutet fattades igår på ett extrainsatt penningpolitiskt möte.

Riksbanken försöker på så sätt begränsa effekterna av coronapandemin och man står även beredd på att vidta ytterligare åtgärder och tillföra den likviditet som behövs, uppger man.

"Viruset kommer oundvikligen att ha tydligt negativa effekter på den ekonomiska aktiviteten även om det är för tidigt att säga hur stora och långvariga konsekvenserna blir. För att lindra dessa konsekvenser är det centralt att kreditförsörjningen till företagen fortsätter att fungera", skriver Riksbanken.

– Turbulensen på finansmarknaderna gör att företag, som i grunden är livskraftiga, kan få svårt att finansiera sig. Då är det viktigt att bankerna fortsätter att förse företagen med lån så att kreditförsörjningen inte hotas. Åtgärderna i det här läget ska ses som en form av försäkring som gör att svenska företag – särskilt små och medelstora – kan känna trygghet kring att kreditförsörjningen kommer att fungera, säger Riksbankschefen Stefan Ingves.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0