Bombterrorn

Bombdåd mot villa i Borås: "Väldigt hög smäll"

Publicerad 17 november 2020 kl 08.31

Inrikes. Någonting exploderade vid en villa i Borås i natt. Smällen var så kraftig att den orsakade ett hål i ytterdörren.

Dela artikeln

Det var vid halv ett-tiden i natt som det inträffade en explosion på Ängsjövägen i Rydboholm i Borås.

"När patrull kom till platsen kunde det konstateras att dörren till en bostad var skadad av explosionen", skriver polisen på sin hemsida.

Enligt GT handlar det om en villa i området.

Smällen var så pass kraftig att det blev ett håll i ytterdörren.

Vittnen har berättat för polisen att det var "en väldigt hög smäll", men man utesluter inte att det kan handla om en så kallad banger, uppger GT.

I samband med händelsen fanns det människor i huset, men ingen skadades.

Händelsen rubriceras som allmänfarlig ödeläggelse. Ingen är i nuläget gripen.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0