Precis som nazisterna, enligt Jan Guillou.

" />

Precis som nazisterna, enligt Jan Guillou.

" />

Precis som nazisterna, enligt Jan Guillou.

" />

Guillou: Nät­hatarna "sverige­demokrater som får för lite fitta"

Publicerad 11 februari 2013 kl 01.14

Media.I sin senaste krönika jämför Jan Guillou sverigedemokrater med nazister. Alla näthatare är avundssjuka sverigedemokrater – "arbetslösa förlorare" som "får för lite fitta", slår han fast.

Gilla artikeln på Facebook

Den socialistiska ikonen Guillou är i sin senaste krönika inte nådig i sin attack mot den manliga svenska underklassen, som han menar drivs av "klasshat".

Apropå den senaste tidens debatt om det så kallade näthatet skriver han att han ser det som en "förolämpning att inte hotas med ond bråd död, gruppvåldtäkt och straffknullning av sverigedemokraterna".

Guillou passar på att slå fast att "alla sådana näthatare är sverigedemokrater" och att det hela är organiserat av partiet. Tillvägagångssättet är precis detsamma som när nazisterna på 30-talet ordnade bokbål och skickade "SA-busar" för att döda sina meningsmotståndare, hävdar han.

"Partiets ledning tvår sina händer medan 'fotsoldaterna' på SD:s inofficiella nätsajter, Avpixlat och dylika, fungerar som nazisternas SA-busar. På den tiden gatuvåld för att tysta motståndare, i dag nätvåld."

Sverigedemokraterna han beskriver är "mycket svaga och ynkliga män" – socialt och sexuellt underlägsna.

"Näthatande sverigedemokrater får för lite fitta. För att uttrycka saken på deras eget språk", skriver Jan Guillou.

Men det kan också bero på att männen känner sig underlägsna på grund av sin låga samhällställning och drivs av "klasshat", konstaterar mångmiljonären och socialisten Guillou, som under hela sin karriär påstått sig kämpa för de lägre klasserna, föraktfullt.

"Beror nätbusarnas kvinnohat i första hand på egna sexuella tillkortakommanden? Eller snarare socialt underläge? I vad mån handlar det om klasshat där arbetslösa förlorare ger sig på självförsörjande medelklasskvinnor i medierna?" frågar han.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Mamma skrev "rasistisk" kommentar efter flickmassakern – friges efter nio månader i fängelse

Lucy Connolly släpps till slut. Brottet? Hon skrev ett argt inlägg på X efter Axel Rudakubanas bestialiska mord på småflickor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Mer från Media

Massanmälningar mot Expressens rysshets

Kraftiga reaktioner på krönika.. PK-profilen Jens Liljestrand beskriver sitt hat mot vanliga ryssar och vad han vill göra med dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0