Finansiär lämnar Femen

Publicerad 7 juli 2014 kl 06.00

Utrikes. Den ungersk-amerikanske filantropen George Soros, 83, hoppar av finansieringen av feministnätverket Femen, skriver organisationen på Facebook.

Dela artikeln

Anledningen till 83-åringens plötsliga avhopp ska vara att Femen har bestämt sig för att starta en underavdelning till sin feministiska verksamhet i Israel.

I ett något desperat meddelande på Facebook riktar den feministiska organisationen följande uppmaning till sina fans:

"Kära anhängare, vi sitter ordentligt i skiten! Herr Soros upptäckte att vi snart kommer att starta FEMEN Israel och stoppade sin finansiering av FEMEN. Snälla, donera! Du kan bli vår nya Soros!"

Fria Tider har sökt Femen för att fråga om det finns någon möjlighet att öronmärka donationer enbart till den israeliska verksamheten. Organisationen hade på måndagsmorgonen ännu inte lämnat något svar.

Uppdatering: Femenaktivisten och miljöpartisten Jenny Wenhammar uppger på Twitter att inlägget på Facebook är ett skämt.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Mer från Utrikes

En person död. Mannen greps och fördes bort av polis.0 

FBI anklagas för att ha "flaggat" Epsteinhandlingar där Trump nämns

1.000 FBI-anställda sattes på att rensa ut "känsliga" namnet.. "Anställda instruerades att 'flagga' alla handlingar där president Trump nämns”.0 

Väljare oroas av valpåverkan – från EU

Bryssel skrämmer mer än Kreml.. "Ogiltigförklarandet av valet i Rumänien har väckt farhågor om att EU blandar sig i nationella valprocesser".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0