Det skandinaviska landet kräver även att araberna slutar använda den norska flaggan i samband med projektet.
– Glorifiering av terrorattacker är helt oacceptabelt och jag fördömer det här beslutet hårdast möjligt. Norge kommer inte att låta sig associeras med understöd till den här sortens syften, säger Norges utrikesminister Borge Brende i ett uttalande.
Centret uppkallades efter den palestinska terroristen Dalal Mughrab.
Mughrabi blev lite av en arabisk pionjär när hon år 1978 kapade en buss på en israelisk kustväg körde på över 70 människor. 38 civila israeler dödades i attacken, varav 13 var barn.
Upplägget med fordonskapningar har sedan dess varit ovanligt i muslimska kretsar det senaste året har strategin fått en renässans, när IS-sympatisörer framgångsrikt använt tekniken för att begå terrorbrott i Stockholm och franska Nice.