Norge återkräver bistånd när araber uppkallar feministiskt center efter terrorist

Publicerad 28 maj 2017 kl 11.51

Utrikes. Norge återkräver ekonomiskt bistånd till Palestina efter att ett kvinnocenter uppkallats efter en terrorist som körde ihjäl 38 personer i en attack med en buss 1978, skriver Times of Israel.

Dela artikeln

Det skandinaviska landet kräver även att araberna slutar använda den norska flaggan i samband med projektet.

– Glorifiering av terrorattacker är helt oacceptabelt och jag fördömer det här beslutet hårdast möjligt. Norge kommer inte att låta sig associeras med understöd till den här sortens syften, säger Norges utrikesminister Borge Brende i ett uttalande.

Centret uppkallades efter den palestinska terroristen Dalal Mughrab.

Mughrabi blev lite av en arabisk pionjär när hon år 1978 kapade en buss på en israelisk kustväg körde på över 70 människor. 38 civila israeler dödades i attacken, varav 13 var barn.

Upplägget med fordonskapningar har sedan dess varit ovanligt i muslimska kretsar det senaste året har strategin fått en renässans, när IS-sympatisörer framgångsrikt använt tekniken för att begå terrorbrott i Stockholm och franska Nice.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0