Yxan, från yngre stenålder, är såld från Sverige men dess bakgrund är okänd.

Norge återlämnar svensk stenåldersyxa

Publicerad 6 december 2017 kl 11.40

Kulturnyheter. En stenåldersyxa som olagligen förts in i Norge från Sverige kommer nästa vecka att återlämnas till Sveriges ambassadör i Oslo. Det är första gången som EU:s återlämnandedirektiv tillämpas på ett föremål som förts ut ur Sverige.

Dela artikeln

Norrmannen som köpt yxan från Sverige på en nätauktionssajt dömdes i somras till två veckors fängelse för flera brott mot den norska kulturminneslagen. Mannen har även ägnat sig åt olagliga utgrävningar i Norge efter att ha sökt efter fornfynd med en metalldetektor.

Yxan upptäcktes vid en husrannsakan hemma hos mannen och det konstaterades att det saknades ett svenskt utförseltillstånd. Enligt den norska lagstiftningen är det olagligt att importera ett kulturföremål från till exempel Sverige som behöver utförseltillstånd men som saknar detta.

Fallet har ansetts så principiellt viktigt i Norge att det gått igenom rättssystemet ända upp till Norges Högsta domstol, Höyesterett. Förutom att de rätta utförseltillstånden från Sverige saknades dömdes mannen för att inte ha rapporterat in fornfynd som han grävt upp i Norge, vilket utgör huvudskälet till fängelsedomen .

– Vi är skyldiga att värna vårt eget kulturarv och att samtidigt motverka att kulturarv plundras och ödeläggs i andra delar av världen. Detta säkras genom internationellt samarbete kring normer och konventioner, och genom att hindra illegal införsel och försäljning av kulturföremål i vårt eget land, säger Bård Folke Fredriksen, statssekreterare vid norska kulturdepartementet, i ett uttalande.

Yxan kommer nu att överlämnas till Sveriges ambassadör Axel Wernhoff på onsdag nästa vecka.

Föremål som förts ut olagligen ett EU-land och sedan lokaliseras i en annan medlemsstat kan lämnas tillbaka med stöd av ett särskilt EU-direktiv, det så kallade återlämnandedirektivet. Norge har hänvisat till detta direktiv – då även Norge som EES-land omfattas av direktivet – när stenyxan nu återlämnas till Sverige.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Kulturnyheter

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0