Alexandra Pascalidou
Foto: Privat

Plagierande krönikör ska lära skolbarn skriva

Publicerad 19 april 2012 kl 12.54

Media.Den grekisk-svenska mediepersonligheten Alexandra Pascalidou blev för ett par år sedan avslöjad med att plagiera krönikor. Trots detta medverkar hon i kommande skolböcker om just krönikeskrivning.

Gilla artikeln på Facebook

Det är på sin blogg som den kontroversiella PK-kolumnisten berättar nyheten.

"Nu kan jag glädjas åt att ha ett helt kapitel i de nya skolböckerna Svenska Direkt för högstadieskolorna där jag lär ut konsten att skriva krönikor", skriver Pascalidou.

Det var 2005 som nättidningen Resume jämförde innehållet i Pascalidous krönikor med LA Times-kolumnisten Daniel Hernandez och fann dem förbluffande lika. Stundtals var det frågan om nästan ordagranna plagiat.

I samband med anklagade journalisten Kjell Häglund Pascalidou för att använda sig av spökskrivare. Krönikan finns inte kvar, men journalisten Olle Lidbom har ett utdrag ur den på sin blogg:

"Detta öde var det grymmaste jag hört. Att spökdissa Bush åt Alexandra Pascalidou. Jag måste medge att jag inte hade en aning om att spökskrivare figurerade på denna nivå."

Alexandra Pascalidou gick då till försvar mot vad hon ansåg vara "sexistiska, rasistiska påhopp".

- Det säger mycket om honom. I hans trångsinta föreställningsvärld kan och skall en invandrartjej blott skriva om blattar, skrev hon i ett debattsvar på Dagens Medias hemsida.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Media

Vänsterliberal tidning nedsmetad med bajs

Inte heller chefredaktörens rum på VLT skonades.. "Det är väldigt många som är upprörda och ledsna och äcklade."0 

Nerikes Allehanda står på sig: "Oerhört viktig granskning"

Lokaltidningens chefredaktör tillbaka – efter att ha gått under jorden.. Anklagar nu Markus Allard för att vara ett högerextremt "hot mot demokratin" som driver en "trollfabrik".0 

Vance: EU planerar ge X miljardböter för bristande censur

Vicepresidenten markerar mot DSA-lagen.. "EU borde stödja yttrandefrihet, inte attackera amerikanska företag."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0