"Klimathotet"

Putin: Människan påverkar inte klimatet

Publicerad 1 april 2017 kl 19.56

Utrikes. Rysslands president Vladimir Putin tror inte att människans utsläpp har orsakat så kallad global uppvärmning, skriver France24.

Dela artikeln

Putin säger i samband med ett besök på Nordpolen att klimat­förändringar förekommer naturligt på jorden och att människan inte kan påverka dem ens med bästa vilja.

– Uppvärmningen hade redan börjat under 1930-talet. Då existerade inte de utsläpp vi talar om, och uppvärmningen hade ändå redan börjat. Frågan är inte hur vi kan stoppa den, eftersom det är omöjligt. Vad den kan bero på är globala cykler på jorden. Och frågan är då hur vi ska anpassa oss till den, sade Putin enligt France24.

Den ryske presidenten framförde samtidigt sina gratulationer till Scott Pruitt, som Trump nyligen utsett till chef för miljöskydds­myndigheten EPA. Pruitt utmålas i svensk press som en "förnekare" av global uppvärmning.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

AFD:s förslag: Fler tyska barn med babybonus

Par ska få betalt per – tyskt – barn.. "Vi kan inte betala ut pengar till varenda en som nyss klivit av bussen i Tyskland".0 

Medieprofilen "vann" med stor marginal. Tidigare vinnare inkluderar Barack Obama och Greta Thunberg.0 

Ryssland kan förbinda sig att inte attackera EU eller Nato

Är redo att avtala om fred i Europa.. "Ryssland har inte de aggressiva mål som tillskrivs vårt land".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

En procent av de unga lyssnar på Ekot. Bara medelålders och pensionärer följer public service.0