Brian Colson/CC-BY-NC-ND

Reinfeldts tunnelbana "ett slöseri i miljardklassen"

Publicerad 21 september 2012 kl 10.00

Ekonomi.Bostadsforskaren och professorn Hans Lind, menar att det är "slöseri i miljardklassen" att bygga en ny tunnelbana till Nacka.

Gilla artikeln på Facebook

Regeringens motivering för tunnelbanebygget är att det skulle göra Nacka mer attraktivt som bostadsområde, och därmed bidra till inflyttning till Stockholm. Men enligt Hans Lind vill folk redan bo i Nacka. Om man vill förändra situationen på bostadsmarknaden i Stockholm så borde man istället lägga pengarna på pendeltågstrafiken, hävdar han. Med X2000 tar det en kvart mellan Södertälje och Stockholm, och om en liknande förbindelse fanns i t.ex. Haninge så skulle den kommunen expandera rejält, hävdar han i Dagens Industri.

– Jag är inte trafikplanerare. Men jag tror att det finns en väldig potential i att lägga resurserna på att snabbt och smidigt kunna ta sig in från de lite mindre attraktiva kommunerna, säger han.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Konspirationsteorin: Vladimir Putin beställde homosexskandalen

Cirkusen med Tobias Thyberg påstås bero på Ryssland. Tänkbara syftet: Få Kristersson att lägga ned sitt mäktiga "nationella säkerhetsråd".0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0