Arkivbild.

Rekordmånga fattigpensionärer i norra Sverige: Upp emot 30 procent

Publicerad 29 augusti 2017 kl 17.22

Inrikes. Antalet fattigpensionärer i Sverige växer. I flera kommuner i norra delarna av landet är mer än var fjärde pensionär fattigpensionär, rapporterar SVT.

Dela artikeln

För att räknas som fattigpensionär krävs det att personen har en inkomst lägre än 12.100 kronor i månaden eller 9.000 kronor netto.

I maj rapporterade Dinapengar.se att nästan var femte svensk är fattigpensionär.

I genomsnitt levde 18,2 procent av dem som är 65 år eller äldre under fattigdomsgränsen 2015.

Och den siffran stiger fort. Året innan var andelen 16,5 procent, och år 2005 levde bara 10,1 procent av pensionärerna under fattigdomsgränsen.

Men i vissa kommuner är det ännu värre än genomsnittet.

I Åsele kommun i Västerbottens län är 28,7 procent fattigpensionärer.

Enligt SVT ser det likadant ut i samtliga inlandskommuner i Västerbotten.

I Vilhelmina är 27,8 procent av alla pensionärer fattigpensionärer. I Storuman är siffran 27,7 procent, i Sorsele 27,6 procent, i Bjurholm 26 procent, i Norsjö 24,1 procent, i Malå 24,9 procent, i Robertsfors 21,6 procent och i Nordmaling 20,9 procent.

– Det där är skrämmande siffror. Jag skulle inte kunna klara mig på 9.000 kronor netto. Men pensionen är en statlig fråga. Lokalt kan vi inte göra så mycket för fattigpensionärerna, säger Åke Nilsson (S), kommunalråd i Vilhelmina, till SVT Nyheter Västerbotten.

Enligt SVT ökar antalet fattigpensionärer i Västerbotten "snabbt" och en del tvingas överleva genom att få mat av sina barn. Länet har "tusentals fattigpensionärer", heter det.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Dieter och Fritz chanslösa mot tredje världen-pinglorna. De är värst – och det folkslaget är allra våldsammast.0 Plus

Mer från Inrikes

Åtalas för att ha eldat upp pilot i IS-bur

Osama Krayem, 32, ställs inför rätta i Stockholm.. Malmö-sonen är redan dömd för massmord i Paris och Bryssel.0 

Margot Wallström: "Jag är inte antisemit"

S-profilen bemöter nu kritiken.. "Israels regering gjorde allt för att framställa Sverige och mig som avskräckande exempel."0 

UD kallade upp Israels ambassadör: "Oacceptabelt"

Markerade mot situationen i Gaza.. ”Att blockera mat och annat bistånd till civila är oförsvarligt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0