SD uppmanar Pavel Gamov lämna alla uppdrag

Publicerad 9 november 2017 kl 14.50

Inrikes. Efter skriverierna kring Pavel Gamovs Rysslandsresa uppmanar SD-ledningen nu riksdagsledamoten att lämna samtliga politiska uppdrag för partiet.

Dela artikeln

Gamov, som bjöds in till Moskva som valobservatör i september, anklagas för att ha försökt utpressa sig till betalning för en omfattande barnota och för ett extra rum på ett lyxhotell dit han kunde gå med två "tjejer" han tagit med sig efter en blöt natt.

Enligt Nyheter Idag hotade han att gå ut med påståendet att det ryska valet var riggat om han inte fick som han ville.

Uppgifter till Aftonbladet gör också gällande att Pavel Gamov trakasserade en kvinnlig partikollega under resan.

Sverigedemokraterna hävdar nu i ett pressmeddelande att Rysslandsresan skedde "mot partiets inrådan". Enligt partiet har det framkommit att riksdagsmannen "agerat mycket olämpligt", att han "bettet sig illa mot kvinnor och utländska värdar".

– Pavel Gamov har agerat på ett sätt som är oförenligt med rollen som riksdagsledamot. Ett parti kan inte skilja en riksdagsledamot från sitt uppdrag mot dennes vilja. Om Gamov väljer att inte avgå efter vår uppmaning kommer han att uteslutas ur partiet, säger SD-toppen Mattias Karlsson i ett uttalande.

Enligt pressmeddelandet har Gamov inte gett något besked om hur han tänker gå vidare. Han har varit sjukskriven sedan september och riksdagsförvaltningen "har erbjudit honom professionell hjälp och stöd", skriver SD.


Nyheter från förstasidan

Regeringen: Så mycket ska invandrarnas socialbidrag sänkas

Närmare 150.000 personer omfattas. Bidragstagarna ska också tvingas till heltidsaktiviteter.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0