Skyllde övergreppen i Köln på kvinnorna – värvas till tyska S

Publicerad 10 januari 2017 kl 18.01

Media. Den syriske bloggaren Aras Bacho gjorde sig känd när han efter de mycket omfattande arabiska sexattackerna i Köln skyllde övergreppen på de tyska kvinnorna. Nu uppger han sig ha blivit "övertygad" att bli medlem i det tyska socialdemokratiska partiet, SPD.

Dela artikeln

Bacho, som är kolumnist på vänstertidningen Huffington Post, uppger sig vara bosatt i Tyskland sedan fem år tillbaka.

Efter övergreppen i Köln för drygt ett år sedan, då tusentals kvinnor utsattes för övergrepp av arabiska sexmobbar, skrev han i ett Twitter-inlägg:

"Kvinnorna bär den största skulden till det som hände. Genom att vara ute ensamma på natten."

Han lade dock in en brasklapp:

"Å andra sidan borde flyktingarna sköta sig."

Utspelet väckte internationell uppståndelse men mörkades i tyska medier.

Med sin invandrarbakgrund och politiskt korrekta artiklar med rubriker som "Alla flyktingar bör få en smartphone från tyska staten" avancerade Bacho istället snabbt till en favorit inom den vänsterliberala scenen i Tyskland.

Nu har den 18-årige syriern beslutat att ansluta sig till det socialdemokratiska regeringspartiet SPD. Det är partiledaren, Tysklands vice förbundskansler Sigmar Gabriel och partisekreteraren Katarina Korn som har "övertygad" honom, meddelar Aras Bacho på Twitter. SPD:s officiella konto var snabbt med att favoritmarkera tweeten.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

SVT hånas för sina skräckröda väderkartor

"Jorden brinner" och "helvetet är här".. Men egentligen är det bara helt normal svensk sommarvärme.0 

Riks klandras för rapportering om Expressen-kvinna som hade polissex

Gick över gränsen, enligt Mediernas Etiknämnd.. Journalisten "hade ingen tung chefsroll", så allmänintresset var "mycket lågt".0 

"Långt över gränsen" när Aftonbladet ringde upp Örebro-skyttens far

Klandras för obehagliga intervjun.. Pappan hamnade i kliniskt chocktillstånd efter att ha lagt på luren.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0