Knivmorden på Ikea

Släppta 23-åringen får polisskydd

Publicerad 13 augusti 2015 kl 21.13

Inrikes. Den 23-årige eritrean som tidigare anhållits misstänkt för mordet på Ikea i Västerås släpptes idag på fri fot. Nu ska polisen ge honom skydd, rapporterar Ekot.

Dela artikeln

– Ja, med tanke på de hot och det som skrivs på en del sajter så tror jag att han behöver skydd, ja, säger 23-åringens advokat Maria Wilhelmsson till Ekot.

Polisen i Västmanland har bekräftat att man vidtagit "trygghetsskapande åtgärder" för den släppte eritreanen, men vill inte närmare gå in på vad det innebär.

Den misstänkte 36-åringen, som vårdas för allvarliga skador som han enligt uppgift åsamkat sig själv, har erkänt knivdåden. Han häktades idag på sannolika skäl misstänkt för morden.

I nuläget finns inga misstankar mot 23-åringen, enligt åklagare Eva Morén.


Kolumn: Joakim Andersen. Vi går mot ett samhälle där en liten klick av globala PK-oligarker styr över en jättelik och högbelånad underklass.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Kontantuttagen fortsätter minska snabbt

Sverige allt mer kontantfritt.. Så mycket tar genomsnittlige svensken ut från bankomaten.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Mer från Inrikes

SD och regeringen vill stoppa nya vapenlicenser

Nya uppgifterna.. "Ett arbete pågår med hur detta ska gå till."0 

Sverige fortsätter bli allt mer korrupt

Alarmerande mätningen.. "Det är allvarligt för Sverige att den negativa trenden inte brutits."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0