"Klimathotet"
Isabella Lövin, här i slöja under ett besök i Somalia.

Svensk klimatångest efter Trumps seger

Publicerad 14 november 2016 kl 11.55

Inrikes. USA:s tillträdande president Donald Trump tror inte på teorin om mänskligt styrda klimatförändringar. Nu ska vi "alla vara oroade", säger Isabella Lövin (MP), minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Dela artikeln

Att mänskliga koldioxidutsläpp skulle leda till klimatförändringar är en teori som enar de flesta globalister och internationella regelverk har tagits fram för att bromsa den påstådda utvecklingen.

Men nu står klimataktivisterna inför ett stort hot: USA:s tillträdande president köper inte teorin, vilket han flera gånger har påpekat.

– Vi ska alla vara oroade över de uttalande han gjort, och han han nu tillsatt en känd klimatskeptiker som ska se över USA:s naturvårdsverk under en övergångsfas. Det är väldigt väldigt negativt, säger Isabella Lövin till Sveriges Radio.

Lövin, som nästan bröt ihop när hon kommenterade valresultatet inför MP-politiker i helgen, och hennes kollegor är rädda för att Donald Trump ska göra allvar av sitt löfte att spräcka FN:s internationella så kallade klimatavtal.


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0