Skräckkabinettet
Stefan Löfven är Sveriges nye statsminister.

Sverige har ny statsminister

Publicerad 2 oktober 2014 kl 15.12

Politik. Stefan Löfven godkändes klockan två idag som Sveriges nye statsminister efter att 132 av riksdagens 349 ledamöter röstat ja till talmannens förslag att utse honom till ny regeringschef.

Dela artikeln

Löfven har därmed det svagaste parlamentariska stöd som en nyvald svensk statsminister någonsin har haft, efter ett riksdagsval, sedan andra världskriget. Endast under 70- och 80-talen har Sverige under kortare perioder haft svagare regeringar, men de har då varit resultatet av regeringskriser där koalitionsregeringar splittrats.

Enligt riksdagen deltog Löfven inte ens själv i omröstningen utan var frånvarande tillsammans med fem andra S-ledamöter, däribland Veronica Palm. På Socialdemokraternas kansli kan man däremot inte svara på varför två av partiets frontfigurer inte bemödade sig med att närvara i riksdagen under höstens viktigaste omröstning.

– Vadå frånvarande vid statsministeromröstningen? undrar Löfvens presskontakt Anne Ekberg när Fria Tider ringer upp.

Eftersom de inte röstade, de står som frånvarande vid statsministeromröstningen?
– Ja, det måste jag kolla upp i sådana fall.

Så ni har ingen kommentar till det?
– Nej, hej då, avslutar hon och lägger på luren.

På riksdagens presstjänst kan man inte heller svara på varför Löfven inte deltog i omröstningen och man bekräftar för Fria Tider att han hade rätt att delta i omröstningen, precis som alla andra ledamöter.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen återinför beredskapslager – "vi har varit naiva"

Ska bunkra med spannmål och jordbruksvaror. "Det handlar om helt nödvändiga produkter för vår livsmedelsproduktion".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0