Asylkaoset

Sverige öppnar kontor i Kabul för utvisningar

Publicerad 4 juli 2016 kl 17.00
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Den svenska gränspolisen öppnar kontor i Afghan­istans huvudstad Kabul för utvisningar av afghaner. Det skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

I synnerhet är det afghanska så kallade "ensamkommande flyktingbarn" som ska utvisas tillbaka till sitt hemland och för det behöver myndigheten en sambandsman placerad i Kabul.

Sambandsmannen, en så kallad Return Liaison Officer (RLO), anställs av polisens gränspolissektion och ska vara stationerad i Kabul i två år. Sambandsmannens uppgift blir att samordna utvisningarna från Sverige med afghanska myndigheter.

"Flyktingbarnet" Hayat erkänner: Jag ljög – är egentligen vuxen 23-årig afghansk man

Drygt 9,4 miljoner kronor satsas på projektet och pengarna kommer från Asyl-, migrations- och integrationsfonden (AMIF). Den svenska gränspolisen skriver att man räknar med att genomföra ett "stort antal verkställigheter" av utvisningar och att arbetet med dem måste effektiviseras.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Företag lägger 1.600 miljarder om året på EU-byråkrati

Snart ska siffran nästan fördubblas. Den varningen kommer från Danmarks ekonomiminister Stephanie Lose.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0