Den förbjudna formuleringen.

SVT fälls för att ha skrivit om "den judiska lobbyn"

Publicerad 1 oktober 2018 kl 15.38

Media. Granskningsnämnden fäller idag SVT för en artikel där den statliga mediekanalen skrivit om "den judiska lobbyn". Det är inte ett sakligt uttryck, menar nämnden.

Dela artikeln

Det var i en artikel på SVT Text den 6 december 2017, gällande flytten av USA:s ambassad till Jerusalem, som formuleringen "den judiska lobbyn" användes.

"Trump vill uppfylla sitt vallöfte och förbättra relationen med Israel som var mycket frostig under Obamas tid vid makten. Den judiska lobbyn i USA är oerhört stark och har drivit frågan länge", stod det i artikeln.

Detta skapade starka reaktioner från bland andra Svenska kommittén mot antisemitism (SKMA), som kallade det för ett "mycket problematiskt uttryck som frammanar bilden av amerikanska judar som ett åsiktsmässigt homogent ... och mäktigt kollektiv".

SKMA menade också att formuleringen kunde leda till antisemitism.

Artikeln anmäldes till Granskningsnämnden, med motiveringen att uttrycket är antisemitiskt och står i strid med sändningstillståndet.

"En anmälare anför att det inte finns något som heter judisk lobby och att gränsen mellan antisemitism och politisk kritik, enligt Svenska Kommittén mot antisemitism, är överskriden när judar kollektivt hålls ansvariga för Israels politik", skriver Granskningsnämnden i sitt beslut.

SVT erkänner själva att den ursprungliga formuleringen blev missvisande och att den därför snabbt ändrades till "det mer rättvisande uttrycket 'pro-israelisk lobby'".

Artikeln fälls av Granskningsnämnden.

För sändningar i SVT Text gäller dock inte krav på att ta hänsyn till tv:s särskilda genomslagskraft, varför nämnden inte kunde pröva om sändningarna var kränkande mot bland annat människor med en viss religion. Vad nämnden hade att ta ställning till var om sändningarna överensstämmer med kraven på opartiskhet och saklighet.

Nämnden konstaterar att "den judiska lobbyn" förekom i sändningen och att SVT i sitt yttrande uppgett att vad som avsågs var den proisraeliska lobbyn.

"Enligt nämndens mening var formuleringen klart missvisande och sändningen i SVT Text, sida 176 strider därför mot kravet på saklighet. Nämnden kan dock inte finna att sändningen var utformad på ett sådant sätt att den står i strid med kravet på opartiskhet", skriver man.

SVT åläggs att på lämpligt sätt offentliggöra nämndens beslut.


"Vissa talar, andra agerar." Anordnade "städdag" i ökänt romskt läger i Järfälla kommun.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

Efter rasistskandalen – Jenny Strömstedt "placerad i frysbox" av TV4

Kanalen tar in veteraner som Bengt Magnusson igen.. "Jenny får hålla på med kakrecept och tokiga klipp med kattungar framöver."0 Plus

CBS i blåsväder efter "12.000 döda" i Iran

Köptes nyligen upp av "Israelfanatikern" Ellison.. Nu anklagas mediejätten för att sprida påhittade siffror för att få Trump starta krig.0 

Fox News raderade eget avslöjande om Israel och 11 september

"Det var korrekt rapportering. Det var därför de tog bort den".. Fox News-veteranen blev bekymrad av kanalens mörkande av "de dansande israelerna" redan 2001.0 Plus

Tar över Mitt i-koncernen. Oligarkfamiljen dominerar redan sedan tidigare den svenska pressen.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0