Sexmobben i Köln
Henriette Reker.

"Uppförandekoder" införs i Köln – för tyska kvinnor men inte för arabiska män

Publicerad 6 januari 2016 kl 00.13

Utrikes. Efter den stora arabiska mobbens sexattacker på nyårsafton vidtar Köln åtgärder för att händelsen inte ska upprepas. Bland annat ska man upprätta regler för hur flickor och unga kvinnor ska bete sig och klä sig för att undvika att utsättas för sexuella övergrepp.

Dela artikeln

Det var under en presskonferens på tisdagen som Kölns borgmästarinna Henriette Reker berättade om stadens planer på att inför den kommande karnevalen publicera uppförandekoder för tyska kvinnor – men inte för arabiska män.

– Vi kommer att sätta in preventiva åtgärder så att kvinnor och unga flickor kan skyddas från sådana händelser. Vi kommer att publicera uppförandekoder på nätet så att dessa unga människor kan vara bättre förberedda, proklamerade Reker.

Upp till 1.000 män, som enligt polisen hade "nordafrikanskt utseende" deltog i de koordinerade sexattackerna vid Kölns centralstation på nyårsnatten. Åtminstone en kvinna utsattes för en fullbordad våldtäkt.

Henriette Reker är dock mycket noga med att understryka att inget tyder på att gärningsmännen var "flyktingar". Arabiska asylsökare från Nordafrika har dock tidigare konsekvent beskrivits som just "flyktingar" i tyska medier, påpekar Freie Zeiten.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0