Vänstern kan förlora greppet om USA:s HD

Publicerad 17 november 2016 kl 10.22

Utrikes. USA:s högsta domstol, som sedan i våras utgörs till hälften av utpräglade vänsterjurister, kommer snart att ha en konservativ majoritet. Det tror bedömare som räknar med att Donald Trump kommer att utse en ledamot från sin lista över traditionellt högerorienterade domare, skriver Washington Times.

Dela artikeln

I våras gick den legendariske ledamoten Antonin Scalia oväntat bort och det har sedan dess rått dödläge mellan domstolens åtta ledamöter, där fyra räknas som konservativa och fyra befinner sig på vänsterkanten.

Antonin Scalia räknades till domstolens konservativa falang men var också omtyckt bland liberaler, då han i princip aldrig var initiativtagare till konservativa beslut.

President Barack Obama hade planer på att snabbt slänga in en ung vänsterorienterad domare som ersättare för Scalia, på samma sätt som han gjorde 2009 när han utsåg den antirasistiska aktivisten och vänsterjuristen Sonia Sotomayor till Högsta domstolen. En domare som sedan dess utmärkt sig med att anklaga sina domarkollegor för rasism, med mera.

Men Barack Obamas försök att upprepa sitt kontroversiella agerande har under nio månader blockerats av kongressen, där republikanerna anser att frågan om vem som ska bli ny HD-domare är en fråga för näste president.

Med Donald Trump vid rodret kan USA vänta sig en HD som domineras av konservativa ledamöter för lång tid framåt.

I USA har HD stor makt, tack vare den amerikanska konstitutionen som inga politiker kan ändra på. Även om den ekonomiska politiken i landet till stor del bestäms av kongressen är det främst HD som fattar beslut i strider mellan vänstern och kulturkonservativa i traditionella värdefrågor: Frågor om abort, utvisningar till tredje världen och homosexuella äktenskap har alla hamnat på HD:s bord.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

FBI utreder sin tidigare chef för brott mot Trump

Nu kommer hämnden för "Russiagate".. Brottsutredning inte bara mot James Comey utan även mot tidigare CIA-chefen John Brennan.0 

Koncentrationsläger för miljoner araber planeras i Gaza

600.000 ska låsas in i ett första steg.. På sikt planerar Israel att låsa in hela Gazas civilbefolkning i lägret.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0