Ygeman vill tvinga nätjättar att radera "hat och hot"

Publicerad 23 januari 2021 kl 12.07

Utrikes. Den svenska regeringen är nu drivande i att få fram ännu hårdare EU-lagar för sociala medier. Syftet är att stoppa "hat och hot" på nätet, uppger TT. Polen vill göra tvärtom och i stället minimera nätjättarnas möjligheter att radera användare och deras åsikter.

Dela artikeln

Ända sedan 2018 har Löfvenregeringen krävt hårdare åsiktsreglering på nätet.

Nu tar man ytterligare ett steg och vill skärpa EU-regleringen på området.

Det innebär att nätjättarna ska tvingas ta bort "olagligt material" från sina plattformar.

Närmare bestämt handlar det om bland annat "hot och hat", enligt TT. Annars väntar saftiga böter på upp till sex procent av företagets omsättning.

Bakgrunden är "stormningen" av Kapitolium i USA.

Enligt TT har den svenska regeringen varit drivande i att få fram hårdare lagar.

– Vi vill ha tuffare reglering av techjättarna. Vi vill att plattformsföretag ska bli medansvariga för det som publiceras på deras plattformar, säger digitaliseringsminister Anders Ygeman (S) till nyhetsbyrån.

Regeringen vill begränsa lagarna till "olagligt material" medan andra länder även vill tvinga nätjättarna att radera "olämpligt material".

Samtidigt ska ett system som övervakar och slår larm till nätjättarna om det så kallade olagliga materialet installeras i EU. 

Länder som Polen har dock en helt annan inställning. Polen vill i stället begränsa nätjättarnas möjlighet att radera innehåll, och att en sådan spärr ska skrivas in i företagens användarvillkor.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Utsatte pojke för utdraget grovt förnedringsvåld – vem är han?

Polisen vädjar om hjälp. Hittade videon av en slump i beslagtagen mobil – både offer och förövare är okända.0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0