Upploppen i Västsverige

100 bilar förstördes i natt – polisen: "Vi valde att inte gripa några på plats"

Publicerad 14 augusti 2018 kl 10.01

Inrikes. Totalt ska ett 100-tal bilar ha förstörts i måndagens bränder och upplopp i Västsverige. Nu ska polisen "samtala" med föräldrarna till de skyldiga, uppger SVT.

Dela artikeln

Polisen i Västra götaland skrev i morse på sin hemsida att det är cirka 80 bilar som "brunnit i regionen", och att Göteborg och Trollhättan är de mest utsatta områdena.

"Då flertalet bränder startade inom en kort tidsperiod går det inte att utesluta att det finns ett samband mellan bränderna", skriver polisen.

Polisen säger senare till SVT att totalt 100 bilar blivit skadade eller utbrända.

Händelserna rubriceras som är grov mordbrand, skadegörelse och våldsamt upplopp.

Polisen säger sig också ha en bra uppfattning om vilka förövarna är. Flera av gärningsmännen ska vara underåriga.

– Vi har redan på morgonen börjat föra orossamtal med föräldrarna till de ungdomar som var aktiva. Vi valde att inte gripa några på plats utan har identifierat dem, säger polisens talesperson Ulla Brehm till SVT.

Bara i Frölunda brann över 60 bilar och i Trollhättan ska ett 40-tal "ungdomar" ha blockerat vägar, kastat sten på polisen och bränt bilar, rapporterar GP.

– Vi har identifierat några ungdomar som har varit på plats i Trollhättan, och haft så kallade föräldrasamtal under kvällen. Men ingen har knutits till något brott i nuläget, säger polisen Hans Lippens till GP.

Polisen jobbar nu med "trygghetsskapande åtgärder", vittnesförhör och man ser också om det finns övervakningsbilder i de aktuella områdena.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA terrorstämplar AFA

Ödesdigert besked – om de hamnar på USA:s terrorlista. I så fall kan Expressen, Bonniers och andra finansiärer ligga pyrt till.0 

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll".. Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0