Riksdagsvalet 2018

Annie Lööf beredd att "smutsa ner fingrarna" för att stoppa SD

Publicerad 23 februari 2018 kl 11.10

Inrikes. Centerpartiets ledare Annie Lööf öppnar nu för regeringsförhandlingar med Socialdemokraterna och Miljöpartiet. Hennes parti är "berett att smutsa ner fingrarna" för att ta makten i Sverige, rapporterar DN.

Dela artikeln

Centerledaren Annie Lööf har tidigare sagt att målet inför riksdagsvalet i höst är att stoppa Sverigedemokraterna och se till att deras "inskränkta syn på samhället" inte får mer utrymme, skrev hon på Aftonbladet Debatt i början av februari.

Nu öppnar hon för samtal eller till och med regeringsförhandlingar med Socialdemokraterna och Miljöpartiet, trots att hon tidigare utpekat S som en av sina främsta motståndare.

– Väljarna söker ett parti som står upp tydligt för sina principer men som också är berett att smutsa ner fingrarna för att styra landet, säger Centerledaren i en lång intervju med Dagens Nyheter.

Att smutsa ner fingrarna innebär att en blivande alliansregering söker stöd över blockgränserna med S och MP för att fortsätta regera landet. Detta för att kunna skapa en "långsiktig och stabil regering som kan regera Sverige tryggt", säger hon. SD ska ställas utanför.

Ett politiskt parti måste kunna kompromissa för att få nånting gjort, förklarar Annie Lööf för Dagens Nyheter.

Samtidigt påpekar hon att Alliansen och regeringen redan under pågående mandatperiod har lyckats sluta en rad blocköverskridande överenskommelser, däribland om försvaret, energin och pensionerna.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll".. Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0