Terrorattentatet i Danmark

Terrorattack i Danmark

Publicerad 14 februari 2015 kl 16.38

Utrikes. Flera terrorister uppges idag på eftermiddagen ha utfört ett terrorattentat mot ett kulturhus i Danmark där den svenske konstnären Lars Vilks deltog i en konstdebatt.

Dela artikeln

Enligt Jyllands posten öppnade terroristerna eld vid entrén till kulturhuset "Krudttønden" på Østerbro med något man tror var automatvapen. Enligt vittnen var attentatsmännen maskerade och skrek på ett språk som liknade arabiska medan de sköt.

I kulturhuset hölls en konstdebatt där, förutom Lars Vilks, även den franske ambassadören och satirtecknaren Dennis Meyhoff Brink deltog. Lars Vilks ska inte ha skadats, utan sattes i säkerhet av livvakter från danska säkerhetspolisen (PET) som förde ut honom genom en bakdörr.

När skottlossningen inleddes höll den franske ambassadören tal och talade om islamism och yttrandefrihet. Minst tre personer rapporteras ha skadats vid skottlossningen, som ska ha pågått under ett par minuters tid. Enligt Meyhoff Brink är en av de skadade en polisman som ska ha blivit skjuten i axeln och enligt Ekstrabladet är samtliga tre skadade polismän.

Flera danska polismän befann sig vid ingången och uppges snabbt ha besvarat elden och jagade attentatsmännen med dragna pistoler. Minst två attentatsmän flydde då från platsen och befinner sig ännu på fri fot.

Den danska polisen har rubricerat händelsen som ett terrordåd och ett mordförsök på Lars Vilks. Enligt Ekstrabladet jagar polisen två dansktalande och svartklädda män såsom misstänkta för terrordådet.


Väcker avsky på sociala medier. Gärningsmannen försvaras i efterhand – av barnets mamma. 0 Plus

Nyheter från förstasidan

Så ska Trump "ta tillbaka" Washington från de kriminella

Sätter in 800 nationalgardister under "befrielsedagen". Huvudstaden har "tagits över av våldsamma gäng och blodtörstiga brottslingar".0 

Ekonominyheter

Norska oljefonden säljer israeliska tillgångar

Pensionsjättens beslut.. Hade över 20 miljarder investerade i israeliska företag.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0