Bostadsbubblan
 

Bopriserna kraschade under juli

Publicerad 5 augusti 2016 kl 15.39

Inrikes. Under juli månad skedde ett rejält trendbrott – bostadspriserna rasade stort, rapporterar Dina Pengar.

Dela artikeln

Villapriserna fortsatte under maj–juli 2016 att stiga, med 4 procent jämfört med den tidigare tremånadersperioden och med 10 procent på årsbasis, rapporterade SCB igår.

Men under juli månad vände den långsiktiga trenden ordentligt, enligt boprissajten Boolis statistik. Då rasade nämligen priserna på villor i landet med hela 19 procent. Även priserna på bostadsrätter och fritidshus sjönk med 11 respektive 15 procent under månaden.

Matilda Adelborg, marknadskoordinator på Booli, tror inte att amorteringskravet är huvudskälet till prisraset. Enligt henne står vi inför en "avmattning av bostadspriserna".

– De här amorteringsreglerna har vi ju vetat om ganska länge, och bankerna har löst det själva. Hade det gått från ingen amortering alls till det här, då hade det varit en sak. Men så är det inte, säger Adelborg till Dina Pengar.


Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump om somalier: "Vi vill inte ha dem – kan du förstå det?"

Utlovar asylstopp under "lång tid". "Allt de gör är att gå runt och mörda varandra – sen kommer de hit och säger åt oss hur vi ska styra vårt land."0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0