Bostadsbubblan
 

Bopriserna kraschade under juli

Publicerad 5 augusti 2016 kl 15.39

Inrikes. Under juli månad skedde ett rejält trendbrott – bostadspriserna rasade stort, rapporterar Dina Pengar.

Dela artikeln

Villapriserna fortsatte under maj–juli 2016 att stiga, med 4 procent jämfört med den tidigare tremånadersperioden och med 10 procent på årsbasis, rapporterade SCB igår.

Men under juli månad vände den långsiktiga trenden ordentligt, enligt boprissajten Boolis statistik. Då rasade nämligen priserna på villor i landet med hela 19 procent. Även priserna på bostadsrätter och fritidshus sjönk med 11 respektive 15 procent under månaden.

Matilda Adelborg, marknadskoordinator på Booli, tror inte att amorteringskravet är huvudskälet till prisraset. Enligt henne står vi inför en "avmattning av bostadspriserna".

– De här amorteringsreglerna har vi ju vetat om ganska länge, och bankerna har löst det själva. Hade det gått från ingen amortering alls till det här, då hade det varit en sak. Men så är det inte, säger Adelborg till Dina Pengar.


Nyheter från förstasidan

LO:s chefsekonom: SVT sprider myter om att Sverige behöver ökad invandring

Torbjörn Hållö sågar statliga jättens nya bluff. "Sverige behöver inte ökad invandring, vi behöver få de 500.000 arbetslösa i arbete."0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0