Bostadsbubblan
 

Bopriserna kraschade under juli

Publicerad 5 augusti 2016 kl 15.39

Inrikes. Under juli månad skedde ett rejält trendbrott – bostadspriserna rasade stort, rapporterar Dina Pengar.

Dela artikeln

Villapriserna fortsatte under maj–juli 2016 att stiga, med 4 procent jämfört med den tidigare tremånadersperioden och med 10 procent på årsbasis, rapporterade SCB igår.

Men under juli månad vände den långsiktiga trenden ordentligt, enligt boprissajten Boolis statistik. Då rasade nämligen priserna på villor i landet med hela 19 procent. Även priserna på bostadsrätter och fritidshus sjönk med 11 respektive 15 procent under månaden.

Matilda Adelborg, marknadskoordinator på Booli, tror inte att amorteringskravet är huvudskälet till prisraset. Enligt henne står vi inför en "avmattning av bostadspriserna".

– De här amorteringsreglerna har vi ju vetat om ganska länge, och bankerna har löst det själva. Hade det gått från ingen amortering alls till det här, då hade det varit en sak. Men så är det inte, säger Adelborg till Dina Pengar.


Nyheter från förstasidan

Analysen: "Statsnära näringsliv" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0