Brexit
David Cameron.

David Cameron: Massinvandring orsakade brexit

Publicerad 29 juni 2016 kl 17.19

Utrikes. Det var missnöjet med "massinvandringen" som fick britterna att rösta nej till fortsatt EU-medlemskap, säger premiärminister David Cameron enligt TT.

Dela artikeln

– Människor var oroliga för den fria rörligheten och invandring, kopplat till vårt självbestämmande, sade Cameron i samband med en pressträff.

Denna oro måste både EU och Storbritanniens kommande regering "fundera på", tillade den avgående premiärministern.

Statsminister Stefan Löfven (S) håller dock inte med sin brittiske kollega i detta avseende.

– Det är en styrka att människor kan arbeta i andra länder under vissa premisser, säger Löfven till TT.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här sitter trippelmördaren – meter från regeringen

Släpptes in på regeringens presskonferens. Säkerhetsmissen när villkorligt frigivne mannen dök upp som "journalist".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0