Brexit
David Cameron.

David Cameron: Massinvandring orsakade brexit

Publicerad 29 juni 2016 kl 17.19

Utrikes. Det var missnöjet med "massinvandringen" som fick britterna att rösta nej till fortsatt EU-medlemskap, säger premiärminister David Cameron enligt TT.

Dela artikeln

– Människor var oroliga för den fria rörligheten och invandring, kopplat till vårt självbestämmande, sade Cameron i samband med en pressträff.

Denna oro måste både EU och Storbritanniens kommande regering "fundera på", tillade den avgående premiärministern.

Statsminister Stefan Löfven (S) håller dock inte med sin brittiske kollega i detta avseende.

– Det är en styrka att människor kan arbeta i andra länder under vissa premisser, säger Löfven till TT.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Invandrarvåldtäkter ska skapa "mångfärgad framtid", hoppas läkare. Uppmanar "svarta, judar, handikappade och frimurare" att "kasta sig över högerfittorna".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0