Facebook Live-våldtäkten
Facebook-filmen.

Domarna efter Facebook-våldtäkten överklagas

Publicerad 11 maj 2017 kl 09.28

Inrikes. Både åklagare och försvarare överklagar fängelsedomarna efter den livesända Facebook-våldtäkten i Uppsala i januari, rapporterar UNT. Åklagarna anser att 24-åringen ska dömas för medhjälp till våldtäkt.

Dela artikeln

I april dömdes samtliga tre män som stått åtalade för den uppmärksammade våldtäkten som direktsändes på Facebook i januari till fängelse av Uppsala tingsrätt.

Två afghanska medborgare, 18 och 21 år gamla, dömdes för våldtäkt. En 24-årig man med iransk invandrar­bakgrund dömdes för grovt förtal och underlåtenhet att avslöja våldtäkt sedan han filmat våldtäkten och lagt ut den på Facebook.

Men åklagarna är inte nöjda.

De anser att 24-åringen ska dömas för medhjälp till våldtäkt och har därför överklagat tingsrättens dom till hovrätten. Enligt åklagarna har mannen uppmuntrat de två andra att våldta kvinnan, skriver UNT. Han ska även ha varit medveten om kvinnans särskilt utsatta situation.

Åklagarna vill också se hårdare straff för de två andra, 18-åringen och 21-åringen, som på grund av sina unga åldrar fick straffrabatt i tingsrätten och dömdes till ett års fängelse för våldtäkt respektive två år och fyra månader för våldtäkt och medhjälp till våldtäkt.

Även 21-åringens försvarare har överklagat domen. 21-åringen medger visserligen att han haft sex med kvinnan, men hävdar att det var frivilligt och att kvinnan var medveten om vad hon gjorde.

De två andra har än så länge inte överklagat sina domar, men har några dagar på sig att göra det.

Samtliga åtalade har nekat till brott.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0