Gruppvåldtäkten i Visby
Daniel Poohl, chefredaktör på vänsterextrema Expos tidskrift.

Expo ska kartlägga kritiska gotlänningar

Publicerad 9 oktober 2016 kl 15.18

Inrikes. Vänsterextrema Expo, som ägnar sig åt att kartlägga och åsiktsregistrera invandringskritiker, har Gotland "på radarn" efter den senaste tidens missnöjesyttringar mot invandringspolitiken på ön.

Dela artikeln

Efter gruppvåldtäkten mot en rullstolsbunden kvinna i Visby har det bland annat anordnats demonstrationer mot politikernas planer på att göra ön "mångkulturell". Missnöjet med invandringspolitiken jäser bland befolkningen och det har även bildats medborgargarden.

På den vänsterextrema stiftelsen Expo, som finansieras med statliga medel, håller man noga koll på utvecklingen. Tidskriften Expos chefredaktör Daniel Poohl hävdar att det inte är missnöjda medborgare utan "högerextrema rörelser" som ligger bakom protesterna.

"Högerextremisterna" sprider också bilden av att så kallade flyktingar skulle vara benägna att begå sexualbrott.

– Det görs ofta utifrån en föreställning att "det finns en brottslighet som begås av flyktingar, som vår demokrati blundar för". Då tar man den här rollen, säger Daniel Poohl till P4 Gotland.

Expo, som grundades av den kriminella vänsterextremisten Tobias Hübinette, har sedan 1995 ägnat sig åt att åsiktsregistrera meningsmotståndare på högerkanten i ett stort arkiv.

Verksamheten finansieras av svenska staten genom kulturdepartementet.


Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0