Terrorattacken i Åbo

Två döda efter attacken i Finland – Vittnen: "De ropade Allahu Akbar"

  • Flera har knivskurits i Åbo centrum.
  • Två personer döda.
  • Ett tiotal personer på sjukhus.
  • Vittnen säger till Yle att misstänkta ropade "Allahu Akhbar".
  • Allmänheten uppmanas hålla sig borta.
  • En misstänkt gärningsman skjuten och gripen.
  • Polisen har höjt beredskapen i hela landet.
Publicerad 18 augusti 2017 kl 16.11

Utrikes. Flera personer har knivskurits i centrala Åbo i Finland på fredagseftermiddagen. En stor polisinsats pågår just nu på platsen och allmänheten uppmanas hålla sig därifrån. En misstänkt person är gripen.

Dela artikeln

"Polisen har skjutit en misstänkt gärningsman i benen. Personen är gripen. Allmänheten uppmanas att avlägsna sig från Åbo centrum", skriver den finska polisen på Twitter.

Vittnen berättar att flera personer ligger skadade på marken.

Det ska också ha hörts ett eller flera skott på platsen.

Polisen håller på att utrymma centrala Åbo.

"Ögonvittne: Det var tre män som sprang och ropade Allahu Akhbar", skriver Svenska Yle klockan 16.08 svensk tid.

– Det var tre män som sprang och ropade Allahu Akhbar. De har knivhuggit människor, jag såg åtminstone fem personer ligga på Salutorget, säger vittnet till YLE.

Han tror att det handlar om någon sorts terrorattack.

Vid 16.30-tiden svensk tid säger polisen att man letar efter flera misstänkta gärningsmän och uppmanar fortfarande människor att hålla sig borta. Yle Uutisets reporter på plats ska ha sett polisen täcka över en kropp på marken.

Svenska Yle har ringt upp ytterligare ett ögonvittne som bekräftar uppgiften om tre män som lämnade platsen och skrek "Allahu Akbar".

Åtta skadade personer befinner sig på Universitetssjukhuset i Åbo.

En av dem som vårdats på sjukhus har dött, skriver Yle. Polisen meddelar nu att man höjer beredskapen i hela landet.

Under en presskonferens bekräftar polisen att inte bara en utan två personer har dödats.

– Vi kan inte utesluta att händelserna har kopplingar till internationell terrorism, men vi kan inte heller bekräfta att det är så, säger polisöverdirektör Seppo Kolehmainen till Yle.

Polisen har kommit över den misstänkte gärningsmannens kniv.

Texten uppdateras.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Första vita flyktingarna från Sydafrika på väg till USA

Efter Elon Musks folkmordslarm.. 49 vita från rasvåldets Sydafrika sitter på ett plan till Washington.0 

Terrorstämplade kurdgruppen upplöser sig själv. Sker på uppmaning av fängslade grundaren Öcalan.0 

Trump får nytt lyxigare Air Force One – av Qatar

Utländska kungahuset donerar plan värt 3,9 miljarder.. Men gåvan ges till amerikanska staten – inte till Donald Trump personligen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0