Maktskiftet i USA
Newt Gingrich.

Ingen ministerpost för Gingrich

Publicerad 18 november 2016 kl 13.23

Utrikes. Den forne presidentkandidaten och talmannen Newt Gingrich avfärdar nu ryktena om att han skulle få en plats som minister i Donald Trumps kommande administration, rapporterar Breitbart News.

Dela artikeln

Under den senare delen av valkampanjen var Gingrich en av de ledande förespråkarna för Trump och framträdde vid ett flertal tillfällen vid presidentkandidatens sida.

Detta har efter valet lett till spekulationer om att Gingrich ska få en ministerpost i Trumps regering. Enligt rykten skulle det kunna röra sig om en så tung position som utrikesminister.

Men nu avfärdar politikern själv spekulationerna. I en intervju säger Newt Gingrich att han istället kommer att ägna sig åt "strategisk planering" och ha en rådgivande position gentemot regeringen. Han uppger också att Trumps val av ministrar kommer att komma som en överraskning för många.

Gingrich själv var en av de ledande republikanska presidentkandidaterna inför 2012 men förlorade i primärvalen mot Massachusetts guvernör Mitt Romney. Han har också varit talman i representanthuset.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Barn hölls i covid-lockdown fram till i år – nu räddade av spansk polis

Hölls fångna i "skräckens hus".. Föräldrarna tog myndigheternas covid-nedstängningar lite väl långt.0 

Volgograd kan åter bli Stalingrad

Putin byter namn på stadens flygplats.. Men frågan har också väckts om att låta hela staden byta namn.0 

Nigel Farages succé: "Vi är oppositionen nu"

Reformpartiet tar Storbritannien med storm.. Knep flera viktiga poster i fyllnadsvalet – och är nu största parti i mätningarna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0