Afghanamnestin
Arkivbild.

Ja till afghanamnestin: Tusentals afghanska män får stanna

Publicerad 25 september 2018 kl 12.26

Inrikes. Den så kallade gymnasielagen får tillämpas. Det konstaterar Migrationsöverdomstolen i dag i två domar.

Dela artikeln

Migrationsöverdomstolens beslut innebär att 9.000 afghanska män utan asylskäl får en ny möjlighet att stanna i Sverige.

Domstolen hade att ta ställning till om det funnits för starka brister i lagberedningen när bestämmelsen om sänkt beviskrav kom till.

Men rätten menar att varken "stadgad ordning" åsidosatts eller att det sänkta beviskravet strider mot EU-regler.

"I de aktuella EU-reglerna finns bestämmelser om de villkor som ska vara uppfyllda för att utlänningar ska kunna resa in på medlemsstaternas territorium och vilka kontroller som ska göras vid inresa. Bestämmelserna gäller vid passage av EU:s yttre gränser. Av EU-domstolens praxis framgår att bestämmelserna inte reglerar situationen för utlänningar som redan vistas i en medlemsstat", skriver Migrationsöverdomstolen.

Och någon överklagan rekommenderas inte.

"Mot bakgrund av att det redan finns praxis från EU-domstolen anser Migrationsöverdomstolen att det inte är nödvändigt med ytterligare klargöranden från EU-domstolen", fortsätter man.

– Det här är så klart stort för unga människor som rotat sig i Sverige, blivit en del av vårt land, och som inte vill annat än att bidra, säger utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) till TT.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

SD lovade tiggeriförbud – utredaren har andra planer

Ny utrednings-antiklimax.. Regeringens utredare Krister Thelin vill inte se något nationellt förbud.0 

Video: Här bränns prideflaggorna i Borås

Samlas in och eldas upp – metodiskt.. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0