FN:s migrationsavtal

Journalistförbundet kritiserar FN-avtalets paragraf mot alternativa medier

Publicerad 30 november 2018 kl 21.25

Utrikes. Svenska Journalistförbundet kritiserar regeringens planer på att skriva under FN:s migrationsavtal, som förbjuder stater att ge presstöd till invandringskritiska medier.

Dela artikeln

Bestämmelsen i avtalet sågas av Journalistförbundet som liknar den vid medieutredningens fruktade "demokratiparagraf", som innehöll ett förbud mot presstöd till alternativa medier.

– Den liknar delvis det förslag som medieutredningen la fram och som gick ut på att en förutsättning för att få mediestöd skulle vara att mediet präglades av principen om alla människors lika värde. Det var något som Journalistförbundet var kritiskt till och som inte heller regeringen gick vidare med, säger ordföranden Jonas Nordling till SvD ledare på torsdagen.

Den 11 december planerar regeringen att underteckna FN:s ramavtal för migration, ”Global compact for safe, orderly and regular migration”, vid ett högnivåmöte i arabvärlden. Avtalet ska därefter antas i FN:s generalförsamling och på sikt bli svensk lag.


Nyheter från förstasidan

Sverige ska skänka en femtedel av hela biståndet till Zelenskyj

Kiev skakas av korruptionsskandaler knutna till bistånd. Då presenterar Tidögänget största biståndsrockaden "någonsin i Sveriges historia".0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0