Mordet på Kim Jong-Nam
Kim Jong-Nam.

Kim Jong-Nam hade motgift i väskan

Publicerad 1 december 2017 kl 19.17

Utrikes. Kim Jong-Uns halvbror Kim Jong-Nam hade motgift i sin väska när han mördades i början av året. Varför han inte tog det är oklart, skriver TT.

Dela artikeln

Kim Jong-Nam ska ha haft ett motgift i sin axelväska samtidigt som han mördades på flygplatsen i Kuala Lumpur i februari.

Det framkom när en läkare specialiserad på gift vittnade under rättegången mot de två kvinnor som nu står åtalade för det uppmärksammade mordet.

I ampullerna som Jong-Nam bar med sig ska det ha funnits atropin, ett ämne som hjälper kroppen bekämpa neurotoxiska symptom.

Han ska haft ett dussintal sådana ampuller med sig – plus 125 000 dollar i kontanter.

Detta ses som ett tecken på att Kim Jong-Nam fruktade för sitt liv. Men varför han inte tog motgiftet är oklart.

De åtalade kvinnorna förnekar mordet och hävdar att de blivit lurade att tro att det hela var ett skämt för en tv-inspelning.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen återinför beredskapslager – "vi har varit naiva"

Ska bunkra med spannmål och jordbruksvaror. "Det handlar om helt nödvändiga produkter för vår livsmedelsproduktion".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0