Inbördeskriget i Syrien och Irak
Syriska regeringssoldater rycker fram mot terrorister norr om Damaskus.

Islamiska staten på reträtt

Publicerad 6 februari 2015 kl 15.11

Utrikes. Den muslimska terrorgruppen Islamiska staten har tvingats till reträtt i norra Irak.

Dela artikeln

Terrorgruppen, som lockat tiotusentals muslimska krigare från Europa, är nu oorganiserad och har tvingats dra sig tillbaka, rapporterar Reuters – bland annat efter att ha mött hårt motstånd från den kurdiska peshmergamilisen i norra Irak.

Omkring tvåtusen IS-soldater uppges ha dödats i slaget om den kurdiska staden Kobane. Samtidigt rapporteras om att IS börjat tvångsrekrytera soldater ur lokalbefolkningen, något som tyder på att man börjat få problem med att locka till sig fler jihadister.

Även den syriska regeringsarmén uppges ha haft militära framgångar mot IS samt mot en annan islamistisk rebellgruppering – Islamiska fronten. Än är dock IS ställning i norra Syrien stark och enligt rapporterna är det för tidigt att uttala sig om ett trendbrott där.

Inbördeskriget i Syrien och Irak bröt ut våren 2011 som ett led i den så kallade "arabiska våren" och ett västunderstött försök att störta Syriens president Bashar Al-Assad. Den förra svenska regeringen var en av dem som sponsrade de rebellrörelser som så småningom kom att utvecklas till Islamiska staten, Islamiska fronten och andra brutala islamistiska terrorgrupper som begått ohyggliga övergrepp mot civilbefolkningen.


Nyheter från förstasidan

USA-experten: Nato och Ryssland är farligt nära kärnvapenkrig

"Vad är det vi håller på med? Vad är målet?". Attacken mot Rysslands kärnvapen kan vara farligare än media rapporterar, enligt Jeffrey Sachs.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Utrikes

Stödet för Israel kollapsar i Europa

Västeuropéer har fått nog.. Nu har färre än en femtedel en positiv syn på statsbildningen.0 

Japans födelsetal når ny katastrofnivå

Landet hotas av demografisk kollaps.. Försökte ta efter Sveriges bidragssystem – hjälpte inte.0 

Krav på EU-sanktioner mot Polen – valde "fel" president

"Tålamodet är slut.". Liberala förberedelser i Bryssel för att straffa de polska väljarna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0