Terrordåden i Bryssel
Osama Krayem till vänster. Utrymning av tunnelbanan i Bryssel efter terrordåden till höger.

Terrorist från Sverige greps i Bryssel

Publicerad 9 april 2016 kl 10.24
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Den 23-årige IS-terroristen Osama Krayem från Rosengård i Malmö greps igår morse i samband med en polisrazzia i Bryssel.

Dela artikeln

Enligt den belgiska tidningen Het Nieuwsblad misstänker utredarna att Krayem hjälpte till att genomföra terrordåden i Bryssel den 22 mars då bland andra två svenskar dödades.

– Vi utreder just nu om Krayem kan identifieras som den andra person som var närvarande vid attackerna mot tunnelbanestationen Maalbeek. Den personen sågs i sällskap med Khalid El Bakroui, som senare genomförde attacken mot tunnelbanan, säger Eric Van Der Sijpt, presstalesman för åklagarmyndigheten.

– Denna andra person filmades dessutom i köpcentrumet City 2 när han köpte väskor som senare användes vid attackerna mot Bryssels internationella flygplats Zaventem.

I januari förra året skrev Fria Tider om Krayem och att han då rest till Syrien för att ansluta sig till Islamiska staten.

Här poserar Malmöbon med vapen i Syrien

Under asylkaoset i höstas tog han sig tillbaka till Europa under falsk identitet bland de miljoner invandrare från tredje världen som då vällde in i EU. Han låtsades vara en i mängden av flyktingar och tog sig hela vägen till Tyskland där han den 3 oktober hämtades i en bil som hyrts av terroristen Salah Abdeslam.

Abdeslam misstänks vara en av nyckelpersonerna bakom terrordåden i Paris 13 november förra året och greps vid ett polistillslag i Bryssel 18 mars. Fyra dagar senare skakades staden av terrordåd genomförda av muslimska extremister.

Under gårdagens polistillsag greps även den efterlyste terroristen Mohamed Abrini samt ytterligare tre misstänkta islamister. Abrini misstänks ha deltagit i planerandet av såväl terrordåden i Paris i november som mars månades terrordåd i Bryssel.

Abrini, som är en drygt 30-årig marockansk invandrare, misstänks även ha krigat i Syrien för Islamiska staten.

Sammanlagt dödades över 160 människor i de båda terrorattackerna i Paris och Bryssel.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Video: Lynchmobbens attack mot invandringskritisk politiker

"Fascist!" Nu drabbas även lilla Schweiz av brutala invandrarkravaller.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0