Gränskontrollerna
Arkivbild.

Gränskontrollerna förlängs till november

Publicerad 2 juni 2016 kl 16.54
Av Mattias Albinsson

Inrikes. De inre gränskontrollerna förlängs till 11 november. Det skriver regeringen på sin hemsida.

Dela artikeln

Beslutet offentliggjordes redan igår men fattades formellt under ett regeringssammanträde idag.

– EU har bekräftat både Sveriges bild och behov av gräns­kontrollerna, det gör att vi kan fatta ett längre beslut om att ha gränskontroller till den 11 november, säger inrikesminister Anders Ygeman.

Gränskontrollerna infördes i november förra året för att undvika en fullständig asylkollaps. Några veckor innan gränskontrollerna infördes hade ett historiskt asylrekord slagits med 1.792 nya asylsökare på en enda dag.

Nytt asylrekord på tisdagen

Enligt polisen genomförs gränskontrollerna i Skåne vid Hyllie station, brofästet vid Lernacken, Trelleborg hamn, Helsingborgs hamn, Malmö hamn samt i Göteborgs och Varbergs hamn i Västra Götaland.

Kontrollerna syftar till att försvåra för invandrare att ta sig in illegalt i Sverige. Tillsammans med sänkt boendestandard på asylboendena och restriktivare asylregler är kontrollerna tänkta att göra Sverige mindre attraktivt för invandrare från tredje världen som i första hand lockas av de generösa invandrarbidragen.


"Rena Stasi-metoderna." Gärningsmannen kom undan med skyddstillsyn och sonen utmålades som "nazist" i media.0 Plus

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Snustorra brunnar i södra Sverige – myndigheterna "kan inte bistå"

Ingen beredskap – trots allt snack om klimatförändringar. "Region Gotland kan inte bistå de som har egna brunnar i händelse av att brunnen sinar".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

EU-lag: Fängsla journalister för ”felaktig information"

Unionens "pressfrihetslag" träder i kraft.. Medlemsstaterna får nu ”frihetsberöva, straffa och avlyssna" journalister om det är motiverat av "allmänintresset".0 

Rekordmånga bostäder säljs under utropspris

Fortsatt trögt för grundbulten i svensk ekonomi.. Största antalet nedprutade bostäder sedan mätningarna startade.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0