HMF på Facebook
Arkivbild.

Ljusskygg grupp bakom stort antal anmälda Facebook-inlägg

Publicerad 27 februari 2018 kl 10.31

Inrikes. Antalet svenskar som åtalas och döms för "hets mot folkgrupp" på Facebook har ökat mycket kraftigt det senaste året. Bakom en stor del av anmälningarna står en organisation som kallar sig Näthatsgranskaren.

Dela artikeln

Näthatsgranskaren består enligt Svenska Dagbladet av "bland annat jurister, juridikstuderande, före detta poliser och systemutvecklare".

Nätverket har utvecklat programvara som de anonyma medlemmarna kan använda sig av för att kartlägga, identifiera och polisanmäla personer som kritiserar invandringen och invandrare på sociala medier.

Projektledaren Tomas Åberg säger sig vara förvånad över det han sett i samband med massanmälningarna.

– Vi blev förvånade över att se damer över 65 år skriva väldigt, väldigt grova saker på Facebook, säger han till SvD.

Näthatsgranskarens anmälningar har hittills lett till 77 åtal om hets mot folkgrupp, enligt tidningen.

Fria Tider har bara de senaste månaderna uppmärksammat en lång rad fall av svenskar som åtalats för politiska åsikter de gett uttryck för på Facebook.

En 47-årig man från Boden dömdes exempelvis i oktober för hets mot folkgrupp efter att ha kallat Ikea-mördaren för "neger". En kvinna i 40-årsåldern i Luleå åtalades i januari för samma brott för kommentaren: "De lataste arbetarna i världen är somalier".

I februari dömdes en man i 55-årsåldern i Jönköping för att i ett Facebook-inlägg ha skrivit att muslimer ligger bakom en stor del av våldtäkterna i Sverige.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-toppen blev miljonär på pedofili – nu vill han även slippa straff

Gustav Hemmings förklaring: "Trodde han var äldre". Väntas kvittera ut 15 miljoner i fallskärm efter runkandet framför 13-åringen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen vill utvisa pro-ryska invandrare: "Bristande vandel"

Gummibegreppet konkretiseras äntligen.. Den som inte tycker som regeringen ägnar sig åt "bristande vandel", klargör regeringen.0 

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0