Kommunkrisen

M-kommunalråd: Vår ekonomiska kris beror på invandring

Publicerad 27 juli 2019 kl 15.18

Inrikes. Nedskärningarna som Hässleholms kommun i Skåne tvingas till beror på invandring. Det förklarar det moderate kommunalrådet Lars Johnsson i P4 Kristianstad.

Dela artikeln

I maj skrev Fria Tider om att Hässleholm väntas chockhöja skatten på grund av "arbetslösa migranter". Denna bild bekräftas nu av det moderate kommunalrådet i kommunen, Lars Johnsson.

Effekten kommer efter två år, då statens bidrag till kommunen för invandrare dras in, menar han.

Invandringen är "huvudförklaringen" till kommunens ekonomiska kris.

– Invandringens kostnader som kom efter den stora flyktinginvandringen 2015-2016 kommer ifatt kommunen nu. Staten har tagit ett ansvar här i två år och nu övergår ansvaret på kommunerna och den ersättningen vi får täcker inte alls de kostnader vi har, säger Lars Johnsson till P4 Kristianstad.

Men det socialdemokratiska oppositionsrådet Lena Wallentheim tillbakavisar detta. Hässleholm har gått minus i många år, hävdar hon.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0