HMF på Facebook
Från "Näthatsgranskarens" polisanmälan.

Kallade gängkriminella för "blattejävlar" – döms till böter

Publicerad 9 september 2020 kl 09.21

Lag & Rätt. En man i 35-årsåldern i Blekinge har dömts till dagsböter för åsiktsbrottet "hets mot folkgrupp". Detta sedan han skrivit "blattejävlar" som en kommentar till ett Facebook-inlägg om en skjutning.

Dela artikeln

Den korta kommentaren publicerades den 23 februari 2018 i Facebook-gruppen "Stå upp för Sverige".

"Blattejävlar..." skrev den frustrerade mannen som ett svar till en nyhetsartikel om en skjutning på Hisingen i Göteborg.

Han kartlades och polisanmäldes sedan av "Näthatsgranskaren", och nästan två och ett halvt år efter att inlägget skrivits åtalades mannen för åsiktsbrott av kammaråklagare Joel Holmgren.

Nu har Blekingebon dömts till 30 dagsböter om 50 kronor för hets mot folkgrupp.

Under ett förnedrande förhör på polisstationen Karlskrona med polisens "demokrati- och hatbrott" tvingades mannen bland annat svara på frågan: "Vad tycker du om personer med annan etnisk bakgrund?"

Mannen uttryckte ånger över sitt kränkande ordval och försökte förgäves förklara för hatbrottspolisen att gängbrottsligheten nästan uteslutande begås av invandrare.

– Jag var upprörd, det är skjutningar i Malmö hela tiden. Inte bara i Malmö, det är väl upprörande i sig. Att det händer massa. Det var den kategorin folk som håller på med sånt, skjutningar och allt därnere, sade han.

Han fortsatte:

– Jag följer en kille på Facebook, Joakim Lamotte, och han åker runt och visar upp de utsatta områdena. Tittar man på de videofilmerna så kan man själv bilda sig en uppfattning. Det sättet de beter sig på, nyanlända, mot Joakim och annat folk som bor där, mot poliserna och allting. Folk vågar inte gå ut själv på kvällarna så som de betar sig, och det tycker jag är fel.


Nyheter från förstasidan

FBI-razzia hos krigshöken John Bolton: "Ingen står över lagen"

Trumps hämnd. Här slår de till mot tidigare nationella säkerhetsrådgivaren.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Mer från Lag & Rätt

Judiska centralrådet begär HMF-fall omprövat

Kräver att politikernas nya åsiktslag sätts in mot konstverk.. Anser att det numera är brottsligt att jämföra Israel med Nazityskland.0 

Åklagare: Inte olagligt jämföra Förintelsen med folkmord i Gaza

Nytt dråpslag för politikerna.. Förundersökning läggs ned i fallet med "judedockorna" i Umeå.0 

Efter Ebba Buschs krav: Tre utreds för Israelkritiskt konstverk

Jämförde Israels beteende med Nazitysklands.. Så får man inte göra, enligt politikernas färska utvidgning av åsiktslagen "hets mot folkgrupp".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0