Coronavaccin

Sverige skänkar bort tre miljoner doser vaccin

Publicerad 25 maj 2021 kl 11.16

Inrikes. Regeringen presenterade idag en plan på att skänka minst tre miljoner doser coronavaccin via det globala vaccinsamarbetet Covax, som ska dela ut dem till u-länder.

Dela artikeln

Tidigare hade regeringen utlovat en miljon doser till Covax, men det utökas nu alltså till tre miljoner doser.

– Jag är stolt över Sveriges bidrag till arbetet med global vaccintillgång, men vi har lång väg kvar för att nå ut i hela världen. Vi är fortfarande i ett mycket svårt läge globalt, men med gemensamma krafter kan vi sätta stopp för pandemin, säger Per Olsson Fridh (MP) minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Donationen finansieras genom biståndsbudgeten. Den planerade donationen ska enligt regeringen dock genomföras på ett sådant sätt att det nationella vaccinprogrammet inte påverkas.

– Genom att öka våra planerade donationer till minst tre miljoner vaccindoser tar Sverige nästa steg i vårt stöd för Covax. Vi bidrar mer än vår andel till EU:s mål, utan att det påverkar vaccinationsarbetet i Sverige, säger minister för internationellt utvecklingssamarbete Per Olsson Fridh.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Sverige söker spansk arbetskraft

1.500 tjänster utannonseras.. Många erbjuder gratis boende och kräver ingen tidigare erfarenhet.0 

November lika varmt som midsommar – men nu kommer kylan

Minusgrader och snö till helgen.. Mildare luft gör dock comeback redan mitt i nästa vecka, med 10 grader i södra Sverige.0 

67.500 personer knyts till kriminella gäng – "I ett land med tio miljoner invånare"

Många reaktioner på Evelina Hahnes inlägg.. Svenska invandrarmaffian förbryllar i utlandet: "Fem gånger större än vår försvarsmakt."0 

Statsvetare: "Olämpligt" att kungen säger vettiga saker om klimatet

Borde hålla sig till floskler, varnar akademiker.. "Att han säger att Sverige tycker att de här sakerna är viktiga, det är helt okej".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Sylvassa svaret när journalisten försöker sätta dit Sydney Sweeney för rasism. Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0