Centern och pedofilerna

Federley sadlar om till präst efter pedofilbråk

Publicerad 25 september 2021 kl 15.57

Inrikes. Centerpartisten och HBTQ-profilen Frederick Federley säljer dalagården i Björbo efter en grannfejd och uppger att han nu tänker sadla om från politiker till präst.

Dela artikeln

Efter att det avslöjats att Federley låtit en pedofil bo på gården har ilskan mot expolitikern växt i grannskapet och han tvingas därför flytta.

Samtidigt uppger han för Expressen att han läser teologi i Uppsala. När tidningen frågar om han ska bli präst säger han:

– Bara Gud vet var framtiden bär med sig. Jag studerar på halvfart och nosar på framtiden.

Federley "lämnade politiken" i samband med pedofilavslöjandet och blev därefter avslöjad med att ljuga om att han inte kände till sambons förflutna. Slutligen försökte han sig på en comeback som politiker i kyrkovalet, som slutade med att han fick ge upp kandidaturen efter protester.


Nyheter från förstasidan

Biancas stalkers iranska skräckbakgrund

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0